19 مهر

داستان تحول: جادوی دیزنی از طریق نوآوری دیجیتال

خواندن

2042 دفعه

بیشتر افراد مفهوم «جادو» را به عنوان اجرای روی صحنه نمایش در نظر می گیرند. اما جادو می تواند نتیجه استفاده به جا و با اهداف مناسب از فناوری های دیجیتال باشد! برای مثال،‌ نوع متفاوتی از تجربه حضور در یک رستوران را تصور کنید. وارد رستوران می شوید،‌ از طریق یک دستگاه سفارش خود را ثبت کرده، سپس مکان مورد نظر خود را برای نشستن انتخاب می کنید و کمی بعد (البته اگر این اقدام را جادویی تصور کنیم)، پیشخدمت در میز انتخابی شما نزدتان می آید و با گفتن نامتان، توجه شما را جلب می کند و یا این که قصد دارید خریدی ضروری انجام دهید و تمام فرایند خرید از طریق فقط یک ضربه بر روی مچ شما اتفاق می افتد.

درحالی ‌که این تجارب، تکان دادن خیالی یک چوب جادو را تداعی می کند، کاملاً واقعی هستند. این موارد نمونه های حقیقی از چیزی است که با مچ بندی ممکن گردیده و دیزنی، شرکتی فعال در صنعت سرگرمی و باسابقه بیش از ۹۰ سال، برای شهربازی های مشهورش معرفی کرده است. امروزه فناوری جایگاه ویژه ای در صنعت سرگرمی یافته است. «باب ایگر»، مدیرعامل شرکت والت دیزنی می گوید: «فناوری، محدودیت های خلاقیت را از بین برده و امکانات سرگرمی و اوقات فراغت افراد را متحول کرده است.»

 
تجربه مشتریان، در شهرهای بازی، تنها یکی از نمونه هایی است که به‌ واسطه اقدامات جادویی دیزنی در استفاده از فناوری های دیجیتال متحول شده است. استودیو والت دیزنی اخیراً محصولی را با عنوان «نمایش فیلم ها در هر جایی» معرفی کرده است که به مشتریان اجازه می دهد، فیلم های مورد نظرشان را از طریق دستگاه های مختلف جستجو، خریداری و تماشا کنند. این اپلیکیشن به کاربران اجازه می دهد تا به ‌صورت دیجیتال تعدادی از فیلم هایی که قبلاً خریداری کرده اند را گزینش کنند و به‌ صورت یک مجموعه در اختیار داشته باشند. همچنین این امکان را برای والدین فراهم می کند تا بر محتوای مورد استفاده کودکان خود نظارت نمایند.
 
 
 

واحد بازی های ویدئویی نیز بازی جدیدی را با عنوان «اینفینیتی» راه اندازی کرده است، که به بازیکنان اجازه می دهد تا شخصیت-های محبوب شرکت دیزنی و پیکسار (شرکت پویانمایی آمریکایی) را با یکدیگر ترکیب کرده و یک بازی ویدئویی ماجراجویانه ساخته شده توسط خود را تجربه کنند. این بازی که ساخت آن بیش از ۱۰۰ میلیون دلار هزینه داشته است، در پایان سال۲۰۱۳ به عنوان یکی از ۱۰ بازی پرفروش در آمریکا شناخته شد و بیش از ۳ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفت.

نمونه های مزبور، نمایانگر استراتژی کلی دیزنی است. دیزنی همواره از فناوری های دیجیتال برای جذب، ایجاد سرگرمی و تعامل با مشتریانش در سراسر شهربازی ها و استودیوهای سرگرمی، پلتفرم های رسانه تعاملی و فروشگاه های فیزیکی خود استفاده می کند.

این رویکرد، نیازمند تلاش و مشارکتی قابل توجه است که از بینشی صحیح و پایدار در سطوح بالای مدیریتی نشأت گرفته، و همراه با سرمایه گذاری های هدفمند و قابل توجه در فناوری بوده است. طبق گفته «باب ایگر» مدیرعامل دیزنی، استراتژی شرکت مبتنی بر سه رکن اساسی است: نخست، تخصیص حداکثر سرمایه برای ایجاد محتوا و تجارب باکیفیت بالا، دوم، پذیرش فناوری و استفاده پیشرو از آن برای بهبود کیفیت محصولات دیزنی و درنتیجه تجربه مشتریان و درنهایت، نزدیک شدن هر چه بیشتر به مشتریان، از طریق تبدیل گشتن به شرکتی کارآمد و بهره ور.

مطالعه موردی حاضر که توسط شرکت معتبر مشاوره مدیریت کپجمینای تهیه شده است، داستان تحول شرکت دیزنی در بهره برداری از فناوری های تحول آفرین در راستای خلق تجارب منحصر به فرد برای مشتریان را روایت می کند.

 

منبع

نظر دادن

با ما در ارتباط باشید

خط ویژه: 57658-021

فاكس:89788886-021 

نشانی دانشگاه

تهران- خیابان کارگرشمالی- خیابان شهید فکوری، خیابان صالحی، تقاطع دانش ثانی، شماره 36
کدپستی: 1413913141(گوگل مپ)