10 بهمن

رویداد کارآفرینی دیجیتال ویژه دانشجویان و دانش آموختگان فناوری اطلاعات مهرالبرز

خواندن

1037 دفعه

 

پیرو توافق دانشکده فناوری اطلاعات موسسه مهرالبرز با مرکز تحقیقات مخابرات و پلتفرم نواوری دیجیتال نوآوید، دانشجویان و فارغ التحصیلان مهرالبرز می توانند در رویداد همکاری برای حل چالش های نوآوری کسب وکارها در کشور شرکت نموده و از مزایای ان استفاده نمایند. شایان ذکر موسسه مهرالبرز نیز  برگزیدگان این طرح را مورد حمایت مالی و معنوی قرار خواهد داد

سایت نوآوید اولین پلتفرم نوآوری باز با رویکرد جمع سپاری در کشور می باشد که هدفش  ارتباط هر چه بیشتر دانشگاه و صنعت با رویکردی نوین مبتنی بر طراحی مسابقات چالش نوآوری و اعطای جوایز مالی می باشد. از طریق این سایت از یک طرف سازمان ها می توانند چالش های خود را از طریق این سایت اطلاع رسانی نمایند  و از طرف دیگر کلیه اساتید و دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه های کشور می توانند برای حل چالش های سازمانها شرکت کرده و از جوایز مالی آن بهره مند شوند. این سایت توسط جمعی از دانشجویان دانشکده مدیریت دانشگاه تهران راه اندازی شده است. از این رو با توجه به شروع به کار رسمی سایت نوآوید از تاریخ 20 دی ماه سال 1396 و انتشار عمومی فراخوان های همکاری برای حل چالش های نوآوری کسب وکارها در کشور، به منظور آشنایی بیشتر با موضوع، پرسش و پاسخ های کلیدی در ادامه آمده است: 

 

1-    سوال: منظور از مسابقات چالش نوآوري در سایت نوآوید چیست؟ مخاطبین این مسابقات چه کسانی هستند؟  آيا هر شخصي امكان ارسال چالش  روي پلتفرم را دارد؟

پاسخ: همزمان با رشد روزافزون رقابت و توسعه بازارهای جدید، شرکتها برای بقای خود چاره ای ندارند جز اینکه به طور مداوم دست به نوآوری‌های جدید بزنند و خود را با نیازهای مشتریانشان تطبیق دهند. از این رو در پاسخ به این نیاز، برای اولین بار در کشور از طریق سایت نوآوید، مسابقات چالش نوآوري در کسب و کارهای ایرانی طراحی و راه اندازی شده است. این مسابقات مبتني بر پارادایم نوآوری باز ومدل جمع سپاری می باشد. برای این منظور یک پلتفرم چندوجهی آنلاین برای حل چالش های تحقیقاتی و افزایش نوآوری در شرکتهای ایرانی طراحی و ایجاد شده است. مخاطبین این مسابقات  از یک طرف کلیه شرکتهای ایرانی در سطح کل کشور هستند که درصدد افزایش نوآوری در کسب و کارشان می باشند و از طرف دیگر شبکه وسیع و متنوعی از متخصصان و خبرگان از سراسر کشور شامل اساتید، دانشجویان، پژوهشگران، مشاوران، آیندهپژوهان، شرکای کلیدی شرکتها و همچنین مشتریان آنها می باشند که به عنوان نوآوران، مخاطب طرف دوم این پلتفرم هستند. لازم به ذکر است در حال حاضر با حمایت طرح جویشگر بومی کلیه شرکتهایی که در حوزه محتوا و جویشگرهای بومی در کشور در حال فعالیت می باشند می توانند درخواست خود برای حل چالشهایی که برای نوآوری در خدماتشان مواجه می باشند را از طریق سایت نوآوید ارسال نمایند.

 

2-    سوال: اين مسابقات بر مبناي يك پلتفرم چندوجهي انجام ميشود. در مورد مفهوم پلتفرمهاي چند وجهي، نوآوري باز و جمع سپاري  به صورت مختصر توضيح دهيد. در خصوص مفهوم چالش و تفاوت آن با مساله نیز توضيح دهيد؟

پاسخ: پلتفرم چندوجهي طراحی شده برای مسابقات چالش نوآوری به عنوان يك واسط بی طرف، چالش آوران و نوآوران را در يك بستر مشترك گردهم آورده و امكان تعامل مستقیم آنها برای خلق ارزش جديد را فراهم می آورد. از طرفی امروزه دوره توسعه نوآوری بصورت متمرکز و صرفاً از طریق نیروهای داخلی سازمانها به پایان رسیده است، از اینرو این مسابقات مبتنی بر پارادایم نوآوری باز طراحی شده است. به عبارت دیگر شرکتهای ایرانی صرفاً نباید به نوآوری‌های ساده و مدل‌های تحقیق سنتی با مرزهای بسته درون سازمانی شان تکیه داشته باشند و ضروری است از نوآوری‌ها و دانش بیرون از سازمان نیز بهره برداری نمایند. ویژگی دیگر  این مسابقات آنست که برای حل چالش های سازمانی از رویکرد جمع سپاری نیز استفاده شده است. این امر بدان معناست که در این مسابقات سعی بر ایجاد مشارکت داوطلبانه جمعیت قابل توجهی از افراد خبره جهت حل چالش ها و تولید فراورده‌های نوآورانه می باشد.

یکی از اقدامات مهمی که توسط کارشناسان نوآوید انجام می گیرد عبارتست از فرموله کردن و تبدیل مساله ها مبهم و کلی به چالش های مشخص و خرد می باشد. در واقع شناسایی چالش ها یک گام جلوتر از مساله می باشد. مساله ها معمولا ذهنی و به راحتی قابل حل نمی باشند. اما چالش ها عینی تر بوده و می توانند بوجود آورنده کارزاری باشند که نوآوران را به مبارزه طلبیده و آنها را برای مشارکت جهت حل آن ترغیب نماید.

 

3-     سوال: در سایت نوآوید حل چالشهای نوآوری در چه زمینه هایی مدنظر است؟

در اين مسابقات پاسخگویی و ارایه راه حل به پنج نوع چالش نوآوری درنظر گرفته شده است که عبارتند از: 1-چالش های ايده پردازي، 2-چالش های پژوهشی، 3-چالش های توسعه محصول 4-چالش های دولتی 5- چالش های استارت آپی

کلیه شرکتهای ایرانی از طریق چالش های ایده پردازی می توانند ضمن برندسازی و ایجاد تصویر مطلوب از شرکت شان به عنوان یک شرکت نوآور، به نیازهای واقعی مشتریان نیز پی برده و از نظرات مشتریان، افراد خلاق و ایده پرداز نیز حداکثر استفاده را نمایند. به عنوان مثال یک چالش ایده پردازی می تواند چالش انتخاب نام برای یک محصول یا خدمت جدید در شرکتها باشد. چالش های ایده پردازی طوری طراحی می شوند که اولاً مشارکت کنندگان در این نوع چالش عموم مردم با حداقل دانش تخصصی باشند و ثانیاً مدت زمانی که صرف پاسخگویی به چالش های ایده پردازی خواهد شد  بیشتر از 5 دقیقه نباید باشد.  چراکه هدف اصلی جلب مشارکت عمومی  و برندسازی برای شرکت به عنوان یک شرکت نوآور می باشد. دراین نوع چالش این امکان برای پاسخ دهندگان فراهم شده است تا بتوانند پاسخ های شان را در شبکه های اجتماعی مختلف به اشتراک گذاشته و دیگران را دعوت به امتیاز دادن (لایک کردن) پاسخ شان نمایند. چرا که برندگان این نوع چالش ها از بین کسانی انتخاب خواهند شد که توانسته باشند بیشترین لایک(امتیاز) را از سایرین دریافت کرده باشند.

 دسته دوم از چالش ها، چالش های پژوهشی می باشد، شرکتهایی که دارای چالش های پژوهشی می باشند می توانند در کمترین زمان و هزینه ممکن به بهترین راه حل ها دست یابند. لازم به ذکر است از انجا که برای حل یک چالش لزوماً یک بهترین جواب وجود نداشته و راه حل های مختلف می تواند مورد قبول باشد لذا این امکان برای شرکتها فراهم است تا به جوانب مختلف حل چالش از دیدگاه رشته های علمی مختلف دست یابند. لازم به ذکر است برندگان نهایی برای حل این نوع چالش ها، براساس نظرات کمیته داوران انتخاب خواهند شد.

هدف از طرح چالش های توسعه محصول، درخواست تولید یک نمونهی اولیه از محصولی می باشد که به شکلی ملموس در قالب الگوریتم ها، کدهای برنامه نویسی، رابط های کاربری و در مقیاسی غیرتجاری  قابل ارایه باشد.

 

چالش های دولتی را می توان به عنوان ویژگی منحصر به فرد سایت نوآوید در نظر گرفت، چرا که برای اولین بار این امکان فراهم است تا سیاست گذاران برای تصمیم سازی بتوانند از نظرات و پیشنهادات مردمی و بخش خصوصی آگاهی یافته و با فراهم شدن تعامل مستقیم با آنها  براساس یک خردجمعی تصمیم گیری نمایند. 

در آخر، نوع دیگری از چالش ها که با عنوان چالش های استارت آپی بر روی سایت قرار گرفته است را می توان آغازگر حرکت جدیدی برای توسعه نوآوری در شرکتهای بزرگ در کشور دانست. امروزه بر همگان اثبات شده است که بسیاری از سازمانهای بزرگ برای حل مسائلی که با آن مواجه می شوند به دلیل عدم چابکی قادر به پاسخگویی سریع نمی باشند. از این رو در دنیا بسیاری از شرکتهای مطرح و موفق در صنعت های مختلف همچون گوگل و نایک  درصدد آن می باشند تا از طریق همکاری با استارتاپها به نوآوری در خدمات و محصولات و فرایندها و نیز نوآوری در مدل کسب و کارشان بپردازند. از این رو در این نوع چالش، سازمانهای بزرگ می توانند با اعلان  فراخوان  از استارتاپهای مرتبط با حوزه فعالیتشان برای همکاری در قالب های مختلف (همچون اشتراک درآمد، خرید محصول یا سرویس، خرید سهام، ادغام و یا اکتساب کامل) دعوت به عمل بیاورند.

 

4-    سوال: فرآيند شرکت در اين مسابقات به چه صورت در نظر گرفته شده است؟ زمان بندی در نظر گرفته شده برای طرح چالشها و ارائه راهکارها  به چه صورت است؟

متخصصان و خبرگان دانشگاهی و غیردانشگاهی سراسر کشور با ورود و ثبت نام اولیه در وبسايت نوآوید به آدرس www.Noavid.ir  که برای این منظور راه اندازی شده است می توانند به شرح جزییات چالشهایی که با هدف نوآوری در شرکتهای ایرانی استخراج شده است دسترسی پیدا كنند و بر اساس توضيحات هر چالش، در مدت زمان تعیین شده برای حل چالش، در این کارزار شرکت نموده و راهكار نهایی خود را ارائه دهند. زمانبندي پاسخ به چالشها با توجه به نوع چالش ها متفاوت است. لازم به ذکر است هم اکنون هفت چالش نوآوری بر روی سایت نوآوید قرار گرفته است که متخصصان حوزه های مختلف همچون بازاریابی، استراتژی، کامپیوتر، فناوری اطلاعات، مدیریت، کارآفرینی و کسب و کار می توانند در آن شرکت کرده و از پاداش های مالی آن بهره مند شوند. لازم به ذکر است معرفی چالش های نوآوری بر روی سایت محدود به چالش های فعلی نبوده و به تدریج چالش های متنوع از شرکتهای دیگر نیز افزوده خواهد گردید.

 

5-     سوال: رویکرد و سازوکارهای در نظر گرفته شده در سایت نوآوید برای جذب و ترغيب كاربران به مشاركت چيست؟

با توجه به مخاطبان هر چالش، پاداش های در نظر گرفته شده میتواند متفاوت باشد. سیستم امتیازدهی در نظر گرفته شده در سایت نوآوید این امکان را فراهم میکند که حتی راه حل دهندگانی که در یک چالش برنده نمیشوند، بتوانند از امتیاز مشارکت در مسابقات برخوردار گردیده و در ادامه از سایر مزایای این سایت برخوردار شوند. یکی از مشوق های در نظر گرفته شده آنستکه هر فرد نوآور شرکت کننده در این مسابقات در صورت معرفی سایر نوآوران وحل چالش توسط آن متخصصان می توانند از امتیاز در نظر گرفته شده برای حل آن چالش بهره مند گردند. در ضمن نوآورانی که بیشترین امتیاز را در سایت نوآوید داشته باشند می توانند به عنوان داور در سایت نوآوید همکاری داشته و نیز از اولویت استخدام در شرکتهای دیگر نیز برخوردار شوند .

 

6-    محورها و موضوعاتی که چالشهاي پژوهشي پيرامون آنها شكل ميگيرد، بيان كنيد؟ تاثیر این مسابقات را بر فضای صنعت و کسب و کار چگونه ارزيابي میكنيد؟

این مسابقات طیف وسیعی از چالشها در حوزههای دانشی مختلف همچون علوم کامپیوتر، ریاضیات، نرمافزار، شبکه، امنیت، کسب و کار، کارآفرینی، فناوری اطلاعات، بازاریابی، سیاستگذاری، حقوق، اقتصاد و ... را پشتیبانی میکند.

با توجه به سرعت تغییر و و تحولات در حوزه کسب و کار و فناوری می توان انتظار داشت تنها راه بقای شرکتها در دنیای امروز "ایجاد نوآوری در کسب و کارشان"باشد. از این رو با توجه به اتخاذ دو رویکرد نوآوری باز و جمع سپاری در سایت نوآوید می توان انتظار داشت حل چالش های نوآوری در شرکتهای ایرانی فراهم گردد. سایت نوآوید سبک نوینی برای حل چالش های سازمانی بوجود آورده و درصدد ارتقاء سطح نوآوری در شرکتهای ایرانی از طریق حداکثر استفاده از تمامی ظرفیت های سرمایه انسانی کشور می باشد.

 

7-    میزان جوایز برای متخصصان ارایه دهنده راه حل های برتر با چه معیارهایی در نظر گرفته شده است؟ اجرای این مسابقات دارای چه دستاوردها و مزایای دیگری برای سایر ذینفعان آن می باشد؟

میزان جوایز متناسب با پیچیدگی و میزان زمان لازم برای حل چالش ها متغییر بوده و از طریق مشورت با مشاوران و صاحبان مساله تعیین میگردد.

علاوه بر بخش خصوصی، یکی از ذینفعان اصلی این سایت می تواند دولت باشد. سیاستگذاران دولتی اولاً برای تصمیم گیری درخصوص موضوعات مختلف می توانند از نظرات مردمی و نیز فعالان صنعت حداکثر استفاده را نمایند. ثانیاً دولتمردان در صورت نیاز به حمایت از نوآوری در صنعتی خاص می توانند به عنوان اسپاسنر مالی مشارکت نموده و بجای پرداخت های مالی مستقیم به شرکتها، از طریق سایت نوآوید بصورت غیرمستقیم صرفاً در ازای حل چالش های نوآوری فعالان آن صنعت، اقدام به پرداخت پاداش های مالی نمایند. در این صورت می توان انتظار داشت اولاً هزینه و ریسک مرتبط با شکست تحقیقات به دلیل افزایش مشارکت متخصصان و پژوهشگران سراسر کشور کاهش یافته و ثانیاً عدالت در بهره گیری از استعدادها و نخبگان از سراسر کشور فراهم شده است. از دیگر ویژگیهای مسابقات چالش نوآوری در سایت نوآوید می توان به غیر متمرکز بودن، باز بودن و در انحصار نبودن دانش، پژوهش و نوآوری اشاره کرد.

 

8-    چه سازوکارهایی در جهت شناسایی و استخراج مسائل شرکتها و سپس فرموله کردن چالش ها در نظر گرفته شده است تا متخصصان یا نوآوران بتوانند توانایی پاسخ به چالش ها را داشته باشند؟

کارشناسان تیم نوآوید با بهره گیری از متخصصان با تجربه و از طریق برگزاری جلسات منظم با شرکتهای چالش آور، ابتدا مسایل و نیازمندیهای اصلی شرکتها را احصا نموده و سپس با استفاده از متدولوژی ای که برای این منظور توسط تیم نوآوید ابداع شده است، می توانند مسائل کلی شرکتها را به چالشهای نوآوری تبدیل نمایند. این امر نیاز به مهارتها و دانش ضمنی جهت فرموله کردن مسائل و شفافسازی چالش ها دارد که تیم کارشناسان نوآوید از آن برخوردار می باشند. برای این منظور جهت شرح هر چالش، قالبی در نظر گرفته شده است که دربردارنده پیشینه و بافت مساله و نیز شرح دقیق چالش، ابعاد و معیارهای ارزیابی آن می باشد تا نوآوران بتوانند کاملاً با موضوع چالش ها ارتباط برقرار کنند؛ علاوه بر این امکان پرسش و پاسخ و رفع ابهامات احتمالی نیز بر روی سایت بصورت تعاملی و لحظه ای در نظر گرفته شده است.

 

9-    نحوهي داوري پاسخها چگونه است و چه اعضايي در هيات داوران حضور دارند؟  مشارکت ذینفعان اصلی مسابقات در این فرآیند چگونه است؟

کمیته داوران متشکل از اعضایی از اسپانسرها، کارشناسان نوآوید و نماینده هر شرکت چالش آور می باشد. معیارهای دقیق ارزیابی راهکارها نیز بصورت از پیش تعیین شده در  شرح جزئیات هر چالش به طور کامل و شفاف ذکر گردیده است.

 

10-     چه فرآيندي براي حفظ حقوق مالكيت فكري در نظر گرفته شده است؟ آيا امكان تعميم چنين فرآيند جمع سپاري  براي ساير حوزههای صنعت و دانشگاه  نيز وجود دارد؟

در این مسابقات تلاش بر آن است تا با اشاعهی فرهنگ حفظ حقوق مالکیت فکری بستری برای اعتماد را فراهم کند. در این راه تفاهمنامهای تنظیم گردیده است که هر دو طرف پلتفرم یعنی نوآوران و چالش آوران با امضای آن تعهد میکنند که بر اساس توافق صورت گرفته، از استفادهی اطلاعات و راهکارهای یکدیگر خارج از مفاد تفاهمنامه خودداری کنند و به منظور تحقق این امر اقداماتی هم توسط سایت نوآوید در نظر گرفته شده است.

با توجه به آنکه یکی از اهداف اصلی سایت نوآوید، کاهش شکاف ارتباط بین صنعت و دانشگاه از طریق ایجاد اکوسیستم نوآوری باز مبتنی بر مدل جمع سپاری می باشد، می توان امیدوار بود با اجرای موفق مسابقات چالش نوآوری دراین مرحله بتوان با توسعه امکانات سایت شرایطی را فراهم نمود که سایر صنایع کشور علاوه بر صنعت فناوری اطلاعات نیز از آن الگو برداری نموده و از این تجربه بهره برداری نمایند.

نظر دادن

با ما در ارتباط باشید

خط ویژه: 57658-021

فاكس:88001270-021 

نشانی دانشگاه

تهران- خیابان کارگرشمالی- خیابان شهید فکوری، خیابان صالحی، تقاطع دانش ثانی، شماره 36
کدپستی: 1413913141(گوگل مپ)