سیستم های مالی

رشته مهندسي مالي از گرایشهای رشته مهندسي صنايع در مقطع کارشناسی ارشد می باشد که از سال 1384 از طریق آزمون کارشناسی ارشد در کدرشته مهندسی صنایع به عنوان شاخه ای جداگانه پذیرش آن شروع شده است.
تعریف آکادمیک رشته مهندسی مالی عبارت اسست از :"طراحي، توسعه و نوآوري در ابزار و سيستم هاي مالي و ارائه راه حلهاي خلاق براي حل مشكلات و مسايل مالي و كاهش ريسك در جهت افزايش ارزش شركت ها"، که این تعریف ریشه در تاریخچه کاربردی این رشته در اقتصاد جهان به خصوص صنعت سرمایهگذاری آمریکا در دهه 1990 میلادی دارد. این رشته از نظر دانشگاهی برای اولین بار در دانشگاه پلی تکنیک نیویورک آمریکا ارائه گردید و امروز حتی به عنوان یک مدرک حرفهای در سطح بازار آمریکا اهمیت ویژه ای یافته است.
این رشته از نظر دانش بنیانی، میان رشتهای محسوب میگردد و ترکیبی از دانش حوزههای ریاضی کاربردی (ریاضی مالیه)، روشهای عددی و محاسباتی و آماری، فناوری اطلاعات، تحقیق در عملیات(بهینهسازی) و علم سرمایهگذاری و مدیریت ریسک است. شاید وجود رشته مدیریت مالی در گذشته، این سوال را پیش آورد که وجه تمایز این رشته با رشته سنتی مدیریت مالی چیست؟ در پاسخ به این سوال مهمترین نکته رویکرد ایجاد ابزار، سیستم و تحلیلهای پشتیبان مالی در رشته مهندسی مالی است، بدین معنی که در رشته مهندسی مالی هدف طراحی سیستم و ابزار تحلیل پشتیبانی امور مالی و سرمایهگذاری میباشد.
حوزه کاربردی رشته مهندسی مالی بسیار وسیع بوده و گسترهای از تحلیل های مالی در یک سازمان تا تحلیلهای سرمایهگذاری و امکانسجی در یک صنعت و سرمایهگذاری ملی در سطح اقتصاد کشور را شامل میشود، میتوان هر نوع سازمان یا صنعتی را به عنوان مشتری رشته مهندسی مالی در نظر گرفته، لیکن صنعت سرمایهگذاری، بانک و بیمه مهمترین بخشهای هستند که نیاز به خدمات رشته مهندسی مالی دارند. اين رشته در مقطع كارشناسي ارشد میتواند بر روی موارد ذیل تمرکز نماید:
1.    تحلیل مالی بنگاهها
2.    قیمتگذاری رقابتی
3.    سبد سرمایه گذاری
4.    پشتیبانی تصمیم گیری مالی
5.    پیشبینی بازرگانی و اقتصادی
6.    طراحی سیستمهای مالی

 

در کشور ما با توجه به رشد اقتصاد؛ گسترش موسسات مالی و پولی و همچنین اهمیت بازارهای سرمایه و تامین مالی؛ هر کدام از تخصصهای فوق میتواند راه گشای برنامه ریزی و اجرا در صنعت و بازار باشد.
در موسسه آموزش عالی مهرالبرز با توجه به سابقه آموزشي در رشته های مهندسی صنایع، MBA و مهندسی فناوری اطلاعات و همچنین تخصص اساتید این دانشگاه در حوزه های پایه ای رشته مهندسی مالی, دانشجويان ميتوانند در گرايش مهندس مالی رشته مهندسي صنایع با کیفیت استاندارد و مطابق با سرفصلهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تحصيل نمايند.

 

 

 

 

 

 


فارغ التحصیلان گرایش مهندسی مالی رشته مهندسی صنایع، با توجه به دانش، تخصصها و مهارتهایی که در دوران تحصیل کسب مینمایند میتواند در بخشهای ذیل مشغول به کار شوند:
1.    کارشناسی تحلیل و امکانسجی سرمایهگذاری در صنعت بانکداری و موسسات مالی
2.    کارشناسی تحلیل و امکانسجی سرمایهگذاری در صنعت بیمه و سرمایه گذاری
3.    کارشناسی تحلیل ریسک سرمایه گذاری در صنعت بیمه، تامین سرمایه و لیزنیگ
4.    کارشناسی تحلیل و پیشبینی مالی در بازار سرمایه و کارگزاریهای بورس
5.    تحلیلگر تکنیکال در بازار سرمایه و کارگزاریهای بورس
6.    تحلیلگر کشف قیمت و قیمت گذاری در بازار سرمایه
7.    تحلیلگر مالی پروژه ها در سازمان های پروژهای
8.    تحلیلگر انتخاب پروژه های سرمایه گذاری
9.    کارشناسی تحلیل سیستمهای مالی در انواع سازمانها
10.    مشاوره مالی مدیریت ارشد
11.    مشاوره مالی قراردادهای تامین سرمایه
12.    مشاوره صندوقهای ضمانت سرمایه گذاری
13.    طراح نرم افزارهای مالی در صنعت بانک و بیمه
14.    طراح نرم افزارهای مالی در تامین سرمایه و بازار بورس
15.    طراح سيستم هوش تجاري در قالب سيستم‌هاي پشتيباني از تصميم گيري مالی

دانش آموختگان به زودي در دسترس خواهد بود

 

 

 

 

با ما در ارتباط باشید

خط ویژه: 57658-021

فاكس:88001270-021 

با مهرالبرز
نشانی دانشگاه

تهران- خیابان کارگرشمالی- خیابان شهید فکوری، خیابان صالحی، تقاطع دانش ثانی، شماره 36
کدپستی: 1413913141(گوگل مپ)