سیستم های مالی

رشته مهندسي مالي از گرایشهای رشته مهندسي صنايع در مقطع کارشناسی ارشد می باشد که از سال 1384 از طریق آزمون کارشناسی ارشد در کدرشته مهندسی صنایع به عنوان شاخه ای جداگانه پذیرش آن شروع شده است.
تعریف آکادمیک رشته مهندسی مالی عبارت اسست از :"طراحي، توسعه و نوآوري در ابزار و سيستم هاي مالي و ارائه راه حلهاي خلاق براي حل مشكلات و مسايل مالي و كاهش ريسك در جهت افزايش ارزش شركت ها"، که این تعریف ریشه در تاریخچه کاربردی این رشته در اقتصاد جهان به خصوص صنعت سرمایهگذاری آمریکا در دهه 1990 میلادی دارد. این رشته از نظر دانشگاهی برای اولین بار در دانشگاه پلی تکنیک نیویورک آمریکا ارائه گردید و امروز حتی به عنوان یک مدرک حرفهای در سطح بازار آمریکا اهمیت ویژه ای یافته است.
این رشته از نظر دانش بنیانی، میان رشتهای محسوب میگردد و ترکیبی از دانش حوزههای ریاضی کاربردی (ریاضی مالیه)، روشهای عددی و محاسباتی و آماری، فناوری اطلاعات، تحقیق در عملیات(بهینهسازی) و علم سرمایهگذاری و مدیریت ریسک است. شاید وجود رشته مدیریت مالی در گذشته، این سوال را پیش آورد که وجه تمایز این رشته با رشته سنتی مدیریت مالی چیست؟ در پاسخ به این سوال مهمترین نکته رویکرد ایجاد ابزار، سیستم و تحلیلهای پشتیبان مالی در رشته مهندسی مالی است، بدین معنی که در رشته مهندسی مالی هدف طراحی سیستم و ابزار تحلیل پشتیبانی امور مالی و سرمایهگذاری میباشد.
حوزه کاربردی رشته مهندسی مالی بسیار وسیع بوده و گسترهای از تحلیل های مالی در یک سازمان تا تحلیلهای سرمایهگذاری و امکانسجی در یک صنعت و سرمایهگذاری ملی در سطح اقتصاد کشور را شامل میشود، میتوان هر نوع سازمان یا صنعتی را به عنوان مشتری رشته مهندسی مالی در نظر گرفته، لیکن صنعت سرمایهگذاری، بانک و بیمه مهمترین بخشهای هستند که نیاز به خدمات رشته مهندسی مالی دارند. اين رشته در مقطع كارشناسي ارشد میتواند بر روی موارد ذیل تمرکز نماید:
1.    تحلیل مالی بنگاهها
2.    قیمتگذاری رقابتی
3.    سبد سرمایهگذاری
4.    پشتیبانی تصمیمگیری مالی
5.    پیشبینی بازرگانی و اقتصادی
6.    طراحی سیستمهای مالی

 

در کشور ما با توجه به رشد اقتصاد؛ گسترش موسسات مالی و پولی و همچنین اهمیت بازارهای سرمایه و تامین مالی؛ هر کدام از تخصصهای فوق میتواند راهگشای برنامهریزی و اجرا در صنعت و بازار باشد.
در دانشگاه مهرالبرز با توجه به سابقه آموزشي در رشتههای مهندسی صنایع، MBA و مهندسی فناوری اطلاعات و همچنین تخصص اساتید این دانشگاه در حوزههای پایهای رشته مهندسی مالی, دانشجويان ميتوانند در گرايش مهندس مالی رشته مهندسي صنایع با کیفیت استاندارد و مطابق با سرفصلهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تحصيل نمايند.

 

 


فارغ التحصیلان گرایش مهندسی مالی رشته مهندسی صنایع، با توجه به دانش، تخصصها و مهارتهایی که در دوران تحصیل کسب مینمایند میتواند در بخشهای ذیل مشغول به کار شوند:
1.    کارشناسی تحلیل و امکانسجی سرمایهگذاری در صنعت بانکداری و موسسات مالی
2.    کارشناسی تحلیل و امکانسجی سرمایهگذاری در صنعت بیمه و سرمایهگذاری
3.    کارشناسی تحلیل ریسک سرمایهگذاری در صنعت بیمه، تامین سرمایه و لیزنیگ
4.    کارشناسی تحلیل و پیشبینی مالی در بازار سرمایه و کارگزاریهای بورس
5.    تحلیلگر تکنیکال در بازار سرمایه و کارگزاریهای بورس
6.    تحلیلگر کشف قیمت و قیمتگذاری در بازار سرمایه
7.    تحلیلگر مالی پروژهها در سازمانهای پروژهای
8.    تحلیلگر انتخاب پروژههای سرمایهگذاری
9.    کارشناسی تحلیل سیستمهای مالی در انواع سازمانها
10.    مشاوره مالی مدیریت ارشد
11.    مشاوره مالی قراردادهای تامین سرمایه
12.    مشاوره صندوقهای ضمانت سرمایهگذاری
13.    طراح نرمافزارهای مالی در صنعت بانک و بیمه
14.    طراح نرمافزارهای مالی در تامین سرمایه و بازار بورس
15.    طراح سيستم هوش تجاري در قالب سيستم‌هاي پشتيباني از تصميم گيري مالی

دانش آموختگان به زودي در دسترس خواهد بود

بخش اينفوگرافيك به زودي در دسترس خواهد بود

 

آخرین دوره ها
با ما در ارتباط باشید

خط ویژه: 88001511-021

فاكس:88001270-021 

با مهرالبرز
نشانی دانشگاه
تهران- خیابان کارگرشمالی- تقاطع جلال آل احمد- خیابان شکراله پلاک109 -کد پستی 1413684491