مهندسی عمران - محیط زیست

تعریف کارشناسی ارشد مهندسیHSE : دوره ای آموزشی و پژوهشی است با تأکید بیشتر بر آموزشی، که مرکب از دروس نظری، کاربردی و برنامه تحقیقاتی در خصوص بررسی و توجه به مسائل مرتبط با HSE (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) که هر ساله خسارات قابل توجهی ناشی از بی توجهی به آن در کشور وارد می شود.
هدف دوره کارشناسی ارشد مهندسیHSE: تربیت مهندسان متخصص در زمینه های بهداشت، ایمنی و محیط زیست و ایجاد انگیزه برای درک و توسعه این حوزه ها می باشد.


آینده شغلی: جدید بودن رشته‏ تحصیلی مهندسی تخصصی HSE در کشور که هر سه موضوع ایمنی، بهداشت شغلی و محیط ‏زیست را پوشش می دهد و نیز وجود ساختار و سمت مهندسی HSE در سازمان‏های بزرگ کشور، و کمبود نیروی متخصص HSE در این سازمان‏ها که دانش HSE را داشته باشند، بازار کار این تخصص را بسیار پررنگ و جذاب کرده است.
برخی سازمان‏هایی که در آنها ساختار و سمت مهندسی HSE تعریف شده و متخصصان این رشته را استخدام می‏نماید به شرح ذیل می‏باشد:
-    کلیه شرکت‏های اصلی و فرعی زیر مجموعه وزارت نفت و پیمانکاران شامل:
کلیه شرکت‏های پتروشیمی، کلیه شرکت‏های گاز استانی، کلیه پالایشگاه‏های گاز، کلیه شرکت‏های خطوط لوله و مخابرات (نفت و گاز)، کلیه مناطق پخش فراورده‏های نفتی، کلیه پالایشگاه‏های نفت، کلیه شرکت‏های بهره‏برداری نفت
-    کلیه شرکت‏های زیرمجموعه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و پیمانکاران
-    کلیه شرکت‏های زیر مجموعه شرکت ملی فولاد ایران
-    کلیه شرکت‏های زیرمجموعه شرکت ملی مس ایران
-    کلیه معادن زیرمجموعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران
سازمان‏ها و پیمانکاران زیرمجموعه شهرداری تهران شامل:
سازمان مهندسی و عمران شهر تهران، شرکت قطار شهری تهران (مترو).
 و بسیاری سازمان‏های دیگر از جمله :
شرکت خودروسازی سایپا، گروه مپنا (وزارت نیرو)، شرکت فراب (وزارت نیرو) و قرارگاه سازندگی خاتم‏الانبیاء.

 

الف- تعریف: کارشناسی ارشد "مهندسی عمران محیط زیست" دوره ای آموزشی پرورشی، با تاکید بیشتر بر روی آموزشی، شامل دروس نظری، کاربردی، آزمایشگاهی و برنامه ریزی های تحقیقاتی جهت افزایش اطلاعات و نیز ایجاد زمینۀ کافی در راستایِ درک، توسعه و کاربرد تکنیک  های موجود در رشتۀ عمران در زمینۀ محیط زیست است.
ب: هدف دوره کارشناسی ارشد این دوره، آموزش افرادی است که دارای توانائی های لازم جهت طراحی و نظارت برحسن اجرای پروژه¬های تخصصی در زمینه¬های مختلف رشتۀ فوق بوده و در ضمن قادر به انجام تحقیقات لازم جهت حل مسائل و مشکلات زیست محیطی کشور باشند. از جمله پروژه های تخصصی مورد نظر این رشته می¬توان به موارد زیر اشاره کرد:
1-    شناخت و کنترل آلودگی منابع آب، خاک وهوا
2-    طراحی تاسیسات آب و فاضلاب شهری، روستایی و صنعتی
3-    کنترل آلودگیهای حاصل از مواد زائد جامد
4-    برنامه ریز و مدیریت اجرای طرحهای زیست محیطی و ...
ج: آیندۀ شغلی: در سایر کشورهای جهان، افراد مرتبط با این رشته، بازوئی قوی برای سازمان¬های دولتی و البته مردم، در راستای صیانت از محیط زیست می باشند. با توجه به نو پا بودن این رشته در کشور نسبت به سایر رشته-های عمرانی و از طرفی چند وجهی بودن آن، آیندۀ روشنی برای آن متصور است. فارغ التحصیلان این رشته در آینده امکان استخدام در سازمان ها و نهادهایِ دولتی همچون، سازمان محیط زیست، شهرداری ها، شرکت آب وفاضلاب، کنترل آلودگیِ هوا، وزارت کشور و ... و یا شرکت های خصوصی در همین راستا را دارا می باشند. در حال حاضر با توجه به قوانین تصویب شدۀ کشور، تمامی پروژه های کلان کشوری قابل اجرا نخواهد بود، مگر اینکه "ارزیابی اثرات زیست¬محیطی" آن بطور دقیق صورت گرفته باشد. لازم به ذکر است که پذیرش این رشته در سایر کشورهای توسعه یافتۀ دنیا جهت مقاطع بالاتر در مقایسه با سایر رشته ها امکان پذیرتر است.

 

 

هیات علمی گروه آموزشی مهندسی محیط زیست مهرالبرز

 

 

لیست دانشجویان

ليست دانشجويان در حال تحصيل در رشته محيط زيست

اخبار داخلی و خارجی


پیوندها:


کنفرانس های علمی داخلی - بهار 1396

کنفرانش های علمی داخلی - تابستان 1396

کنفرانش های علمی داخلی - پاییز 1396

با ما در ارتباط باشید

خط ویژه: 57658-021

فاكس:88001270-021 

با مهرالبرز
نشانی دانشگاه

تهران- خیابان کارگرشمالی- خیابان شهید فکوری، خیابان صالحی، تقاطع دانش ثانی، شماره 36
کدپستی: 1413913141(گوگل مپ)