02 ارديبهشت

آرشیو 8 | دکتر توفیقی: شاید چند قدم تا دانشگاه شدن مهرالبرز باقی مانده باشد

خواندن

385 دفعه

 

 

دکتر توفیقی: شاید چند قدم تا دانشگاه شدن مهرالبرز باقی مانده باشد

 

جناب آقای دکتر جعفر توفیقی وزیر پیشین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین عضو هیئت امناء موسسه آموزش عالی مهرالبرز در مراسم معارفه و آغاز سال تحصیلی 99-1398 ضمن خوشامد گویی به دانشجویان ورودی جدید و همچنین تبریک به مناسبت این که در دانشگاه مهرالبرز پذیرفته شده اند، بیان داشتند که :

" من در دورانی که مسئولیت داشتم، به فراگیر کردن آموزش عالی و به افزایش دسترسی آن بسیار اعتقاد داشتم به نحوی که تلاش ززیادی کردیم برای گسترش و توسعه دادن شعار آموزش عالی برای همه. فلسفه ای که پشت این شعار بود بیانگر این تصویر بود که همه ی مردم باید در همه جا و همه وقت به آموزش عالی دسترسی داشته باشند. چون اعتقاد داشتم که آموزش مهمترین ابزار توانمند سازی انسان هاست، آموزش مهمترین ابزار توسعه شایستگی ها، استعدادها و قابلیت های انسانی است. به همین علت مهمترین وظیفه حاکمیت، مهمترین وظیفه دولت را فراهم کردن زیرساختی می دیدم برای این که مردم به آموزش چه از نوع آموزش عمومی و چه از نوع آموزش عالی دسترسی داشته باشند چرا که توانمندسازی آن ها در گرو آموزش است.

حتی در بحث عدالت اجتماعی که امروزه اجرای آن آرزوی خیلی از کشورها از جمله کشور ماست، معتقد بودم که عدالت آموزشی سرآغاز تحقق عدالت اجتماعی است، چون آن چه که عدالت اجتماعی را برهم می زند شکاف در توانمندی ها، قابلیت ها و استعدادهاست. طبیعتاً کسانی به فرصت های زیادی دست پیدا می کنند که توانمندتر هستند. رابطه ای مستقیم هست بین دسترسی به فرصت ها با توانمندی و قابلیت. اگر حاکمیت، دولت و وزارت علوم بتوانند شرایطی فراهم کنند که انسان ها بتوانند دسترسی داشته باشند به توانمندسازی و پرورش استعدادهای خودشان فرصت های زیادی را با شایستگی می توانند کسب کنند.

شاید بعد از ایجاد دسترسی ها سوال بپرسید و نگرانی داشته باشید بابت کیفیت آموزش که باید همزمان با افزایش دسترسی، تضمین این کیفیت وجود داشته باشد، البته ایده آل نمی توان فکر کرد ولی نظام آموزش عالی در تلاش است که در کنار افزایش سطح دسترسی کیفیت را تضمین کند. به عنوان مثال همین موسسه مهرالبرز که واقعا یک موسسه بسیار با کیفیت است. فرایندهای بسیار هوشمند، برنامه های آموزشی با محتوا، برنامه های درسی باکیفیت و آن چه که واقعا یک نظام آموزش الکترونیک لازم دارد، فراهم کرده است. وزارت علوم هم سعی کرده است که کمک بکند از ابتدای شکل گیری تا جوان هایی که امکان دسترسی حضوری به آموزش عالی را ندارند، تحت پوشش قرار بدهد، به خصوص که آموزش های الکترونیک در دنیا هم یک روند رو به افزایش است.

امروز کشورهایی که بالاترین پوش تحصیلی را دارند در کنار فرصت های آموزش حضوری ، آموزش های الکترونیکی هم در نظر گرفته اند چرا که معتقد هستند مهمترین سرمایه های یک کشور انسان های آموزش دیده و توانمند و با استعداد هستند. تجربه های جهانی نشان می دهد که اقتصاد های پیش رو ظرفیت خلق فرصت های شغلی زیادی را دارند، در کشور ما نگرانی هایی در زمینه تامین شغل وجود دارد که درست هم هست ولی باید علت را در جای دیگر جستجو کرد و این نباید بهانه ای برای آموزش ندیدن و توانمند نشدن حتی بخشی از جامعه باشد. کشور ما ظرفیت های زیادی دارد که می تواند مشاغل زیادی را ایجاد کند که مورد بحث ما نیست. آموزش یک ارزش است و باید دولت به تقاضای اجتماعی مردم پاسخ دهد. حتی اگر خود مردم بخواهند که بخشی از هزینه ها را تامین کنند.

در هر حال آینده شما را در این موسسه انسان های باانگیزه، توانمند و با استعدادهای تماما پرورش یافته می بینم و  می دانم که از فرصت هایی که در این موسسه خلق خواهد شد اطمینان دارم که استفاده خواهید کرد و انشالله سرمایه های انسانی کشور را ارتقا خواهید داد."

 

 

جهت مشاهده فیلم کامل سخنرانی دکتر توفیقی می توانید به کانال آپارات مهرالبرز مراجعه نمایید. 

 


 

روابط عمومی مهرالبرز

 
 

نظر دادن

با ما در ارتباط باشید

خط ویژه: 57658-021

فاكس:89788886-021 

نشانی دانشگاه

تهران- خیابان کارگرشمالی- خیابان شهید فکوری، خیابان صالحی، تقاطع دانش ثانی، شماره 36
کدپستی: 1413913141(گوگل مپ)