17 شهریور

آشنایی با رشته های دانشکده فناوری اطلاعات؛ در این دانشکده چه رشته هایی وجود دارد؟

خواندن

96 دفعه

 
 
 
معرفی رشته مدیریت فناوری اطلاعات
هدف از تشکیل دوره کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات، تربیت نیروی انسانی متخصص در سازمان ها اعم از دولتی، خصوصی، تولیدی و خدماتی است. در جهت آموزش متخصصینی که در زمینه‌های مرتبط با فناوری اطلاعات در سازمان بتوانند در جهت تاکید بر نیاز‌های امروز و فردای مدیریت در جامعه فعالیت کنند.
فارغ التحصیلان این رشته با تسلط به مباحث تئوری مدیریت و منابع انسانی، همچنین با فراگیری مباحث تخصصی و آشنایی با دروس کامپیوتر و IT، امکان برقراری ارتباط با سطوح عملیاتی و هدایت موسسات تولید کننده نرم افزار یا واحد‌های نرم افزاری از سازمان‌های بزرگ را خواهند داشت. متاسفانه به دلیل نبود تجربه فارغ التحصیلان این رشته در بازار کار، در عمل به امور کارشناسی در واحد‌های تحلیل گری سیستمها یا پشتیبانی از نرم افزار‌های تولید شده گمارده می شوند و امور مدیریتی به ‌آن‌ها سپرده نمی شود.
 
 
گرایش مدیریت منابع اطلاعاتی
هدف از مدیریت منابع اطلاعاتی، به ¬کارگیری مراحل و مهارت¬‌های مدیریتی مناسب و استفاده از ابزارها و فناوری مناسب در فرآیند تولید، فراهم¬ آوری، سازمان¬دهی، پردازش، اشاعه و استفاده از منابع اطلاعاتی درون و برون سازمانی به عنوان عاملی مهم در راستای دستیابی به اهداف و مقاصد سازمانی است.
در این گرایش تمرکز بر روش¬‌های مختلف توسعه سیستم¬‌های اطلاعاتی و کاربرد فناوری اطلاعات در سازمان با تأکید بر روش¬‌های مدیریت پایگاه داده ¬ها، ابعاد انسانی کنترل و فناوری اطلاعات، نحوه پشتیبانی فناوری اطلاعات از مدیریت دانش و گسترش ارتباطات مبتنی بر کامپیوتر می¬ باشد.
دروس تخصصی این گرایش شامل مدیریت منابع اطلاعاتی پیشرفته، مدل سازی اطلاعات در سازمان، یکپارچه سازی داده ها، داده کاوی و انبار‌های داده، سنجش کیفیت داده ها و فناوری‌های ذخیره سازی می باشد.
 
گرایش سیستم¬‌های اطلاعاتی پیشرفته
هدف از این گرایش، آشنایی و توانایی توسعه انواع مختلف سیستم‌های اطلاعاتی پیشرفته نظیر سیستم¬‌های خبره، سیستم¬‌های پشتیبانی تصمیم¬ گیری، سیستم¬‌های اطلاعاتی استراتژیک و .... در راستای کمک به متخصصان انسانی و یا جایگزینی جزئی آنان در زمینه‌‌های محدود تخصصی می¬ باشد.
دانش¬ آموختگان این گرایش با بکارگیری سیستم¬‌های مناسب، اطلاعات مورد نیاز مدیران، علی ¬الخصوص مدیران رده بالا را از بیرون سازمان جمع آوری نموده و در اختیار مدیران قرار می ¬دهند .همچنین با به¬ کارگیری داده‌های موجود در پایگاه¬‌های داده ¬ای و با استفاده از مدل¬‌های تصمیم¬ گیری، اقدام به تولید راه حل¬‌هایی برای تصمیم ¬گیری می¬ نمایند تا بتوان مدل¬‌های تصمیم¬ گیری پیچیده را در تصمیم ¬گیری ها به کار گرفت.
دروس تخصصی این گرایش شامل سیستم‌های هوشمند فازی ، روش شناسی توسعه سیستم‌های اطلاعاتی ، تحلیل، طراحی و کنترل کیفیت نرم افزار ، سیستم‌های پشتیبان تصمیم گیری ، مدیریت انبار‌های داده، برنامه ریزی منابع سازمان ، مدیریت فرایند‌های کسب و کار ، ممیزی سیستم‌های اطلاعاتی و مهندسی نیازمندی ها می باشد.
 
گرایش مدیریت دانش
مدیریت دانش به معنای در دسترس قرار دادن نظام مند اطلاعات و اندوخته‌‌های علمی است، به گون‌های که به هنگام نیاز در اختیار افرادی که نیازمند ‌آن‌ها هستند، قرار گیرند تا ‌آن‌ها بتوانند کار روزمره خود را با بازدهی بیشتر و موثرتر انجام دهند. این موضوع در سالیان اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و از گرایش‌های نسبتا جدید رشته مدیریت فناوری اطلاعات می باشد.
دروس تخصصی این گرایش شامل مبانی مدیریت دانش، استراتژی‌های مدیریت دانش، مدیریت دانش در سازمان‌ها، فرایند‌های مدیریت دانش ، سیستم‌های مدیریت دانش ، اقتصاد اطلاعات و دانش و فناوری‌های مدیریت دانش می باشد.
 
 
 
 
معرفی رشته مهندسی فناوری اطلاعات
 
در سراسر دنیا رشته مهندسی فناوری اطلاعات با گرایش‌‌های مختلف از لحاظ کاربردی پیشینه فراوانی نسبت به دیگر گرایش‌‌های فن آوری اطلاعات دارند. متخصصین شبکه‌‌های کامپیوتری قادر خواهند بود با توانایی‌های برگرفته از تحصیلات خود دراین زمینه فعالیت‌های گوناگونی انجام داده و در حرفه‌های متفاوت و متنوعی مشغول به خدمت شوند .
در همین راستا دانشکده آموزش‌‌های الکترونیکی دانشگاه شیراز با بهره‌گیری از اساتید مجرب و صاحب اثر در این حوزه و بر اساس نیازسنجی علمی در جامعه نسبت به نو گشایی رشته گرایش‌‌های مهندسی فناوری اطلاعات به شرح زیر اقدام نموده است.
 
 گرایش مدیریت سیستم‌‌های اطلاعاتی
با توجه به افزایش وابستگی به تکنولوژی اطلاعات در دولت و جامعه و خطراتی که در استفاده از آن با ‌آن‌ها مواجه هستیم نیاز به متخصصینی که بتوانند جلوی برنامه مخرب ویروس‌ها، حمله نفوذ گران و سارقان، و حملات هکرها را بگیرند یا در صورت بروز، سیستم‌ها را ریکاوری کنند بسیار احساس می‌شود. بنا بر گزارش این رشته بیشترین رشد را در سال ۲۰۰۵ داشته است که خود گواهی بر اهمیت و ضرورت امنیت اطلاعات در شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌باشد. دانش‌آموختگان این رشته گرایش می‌توانند تحت عنوان مدیر سیستم در فراهم‌سازی امنیت لازم برای تراکنش‌‌های مالی بانک‌ها و مؤسسات دولتی و غیردولتی و همچنین در مراکز داده‌ها و شرکت‌‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت برای تأمین امنیت سرورها انجام‌ وظیفه نمایند.
 
 گرایش تجارت الکترونیک
تجارت الکترونیک با استفاده از شبکه‌‌های رای‌آن‌های، معاملات تجاری را در مراحل گوناگون آن مانند طراحی، تولید، خریدوفروش و تحویل، ساده نموده و به آن سرعت می‌بخشد. به عبارتی تجارت الکترونیک دربرگیرنده هرگونه تجارت و تعامل مدیریتی است که با استفاده از فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات صورت می‌گیرد. دانش‌آموختگان این رشته گرایش می‌توانند علاوه بر مؤسسات و شرکت‌های دولتی در شرکت‌ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و پرورش داده‌ها به فعالیت تخصصی بپردازند.
 
 گرایش معماری سازمانی
در سازمان‌های امروزی که اغلب دارای ابعاد و ساختار‌های پیچیده و از نظر فیزیکی توزیع شده هستند، تنها ذکر اینکه چه کار‌هایی باید توسط چه کسانی (شرح وظایف) انجام شود کافی نیست، بلکه فرآیندها، داده‌ها، اهداف و نقش افرادی که در سازمان انجام وظیفه می‌کنند باید با اهداف و راهبرد‌های سازمان که در قالب برنامه‌ریزی راهبردی ارائه می‌شوند، همخوانی داشته باشد.
چنین امری مستلزم آن است که سازمان دارای یک نقشه از تمام ابعاد خود باشد تا بتواند با استفاده از این نقشه، روابط بین ابعاد سازمان را درک نموده و در صورت نیاز با تغییرات هماهنگ نماید. این نقشه از سازمان، که حاوی اطلاعات افراد، فرآیندها، مک‌آن‌ها و دیگر ابعاد و خصوصیات سازمان است معماری سازمانی نامیده می‌شود.
 
 
 
معرفی رشته علوم تصمیم و مهندسی دانش
 
گرایش علوم تصمیم و مهندسی دانش یک رشته منحصر بفرد و میان رشته ای در مجموعه مهندسی و محاسبات نرم است که در سال 1389 ایجاد و مشخصات، برنامه ها وسرفصل‌های دروس آن به دانشگاه‌های مربوطه ابلاغ شده است. این گرایش ارتباط تنگاتنگی با رشته هوش مصنوعی دارد و شاید بتوان آنرا شاخه ای از محاسبات نرم در هوش مصنوعی به حساب آورد.
هدف از این گرایش ارائه راه‌حل‌های استخراج، ‌استنباط، تصمیم سازی و پاسخگویی به پرسش‏ها و نیاز‌های جامعه امروزی،‌ براساس روش‌های علوم ریاضی و روش‌های نوین مهندسی است.
به طور کلی، علوم تصمیم و مهندسی دانش را می توان روش‌های نوین مهندسی برگرفته از طبیعت دانست که این روش ها برای حل بسیاری از مسائلی که با ریاضیات حل نمی شود، کاربرد دارد. به زبان سادهٔ علمی، روش‌‌های سخت، برآمده از ماهیت و نحوه رفتار ماشین است، در حالی که شیوه‌‌های نرم، به انسان و تدابیر اتخاذ شده از سوی ذهن او به منظور حل و فصل مسائل اختصاص پیدا می‌کند.
اصولاً نظریه تصمیم و مهندسی دانش، در الگو‌های تصمیم گیری کشور کاربرد دارد و هدف از این رشته، نهادینه کردن آن در دستگاه ها و بخش‌هایی است که سیاست گذاری از وظائف ‌آن‌هاست نظیر دستگاه‌های اجرایی دولتی و دستگاه‌های تصمیم گیر مانند معاونت راهبردی و بانک مرکزی.
 
 
 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره تحصیلی می توانید با مهندس قاضی سعیدی از طریق ذیل در ارتباط باشید

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:00 الی 15:00
تلفن: ۵٧۶۵٨ (٠٢١) داخلی ٢٠٣

شماره تلفن جهت مشاوره از طریق واتساپ و تلگرام:
09025765888
ایمیل:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

روابط عمومی مهرالبرز
 
 
 
 
 

نظر دادن

با ما در ارتباط باشید

خط ویژه: 57658-021

فاكس:89788886-021 

نشانی دانشگاه

تهران- خیابان کارگرشمالی- خیابان شهید فکوری، خیابان صالحی، تقاطع دانش ثانی، شماره 36
کدپستی: 1413913141(گوگل مپ)