مديريت كسب و كار

توسعه و بهبود در نظام های اداری و مدیریتی کشور و ارتقاء استاندارد زندگي در آن مستلزم بهبود و ارتقاء کيفيت مديريت در سازمان هاي اقتصادي و اجتماعي است. با بهبود و توسعه مديريت ميتوان بهره وري را افزايش داد و از ظرفيت ها و امکانات موجود و بالفعل، کالا و خدمات بيشتري را توليد و عرضه نمود و ظرفيت هاي زيادتري را بوجود آورد. بهبود مديريت نيز مستلزم آگاهي و تسلط به دانش مديريت است. با توجه به اهميت مديريت در رشد و ارتقاء سازمانها و جوامع، ايجاد رشته کارشناسي ارشد مديريت () در کشورهاي مختلف جهان مدنظر قرار گرفته است. اين رشته به سرعت نخست در آمريکا و کشورهاي صنعتي و سپس در کشورهاي در حال توسعه موفق، گسترش يافته است.
MBA  مخفف عبارت Master of Business Administrator می باشد که می توان آن را کارشناسی ارشد مدیریت حرفه ای  ترجمه کرد. به لیسانس این دوره BBA و به دکترای آن DBA میگویند.
MBA را چند دهه پيش دانشگاه های امريکايی معرفی کردند که هدف اين رشته تربيت مديرانی حرفه ای ، چند منظوره با قابليت بالا برای مقابله با بحران و توانايی اداره استراتژيک شرکت ها و بنگاه های کوچک و بزرگ اقتصادی بود، در سالیان گذشته به جرأت می توان گفت که فارغ التحصيلان اين رشته بالاترين ميزان اشتغال و حقوق و مزايای دريافتی را به نسبت هر رشته ديگر داشته اند و اين قاعده تقريبا در همه کشور های دنيا که فارغ التحصيل MBA دارند ، صادق بوده است.
متاسفانه امروزه بسياري بدون توجه به محتواي MBA آن را با نام مديريت سازمان مي شناسند و تنها به بخش بسيار کوچکي از اهدافي که در اين دوره بررسي مي شود مي پردازند. اگر بخواهيم تعريفي دقيقتر از اهداف MBA  داشته باشيم بايد  توجه داشت که هدف اين دوره پذيرش  فارغ التحصيلان دوره هاي کارشناسي  رشته هاي مختلف و به ويژه رشته هاي فني و مهندسي و پرورش افرادي است که قادر باشند در زمينه هاي ذيل انجام وظيفه نمايند:
1- اداره و راهبري موثر و کارآمد سازمان يا يک بخش تخصصي از آن  نظير بخش هاي توليدي، بازاريابي و فروش، اطلاعات و مالي
2- ايجاد تحول در يک بخش ها و حوزه های تخصصي سازمان
3- طراحي، هدايت و رهبري تحول در کل سازمان پس از کسب تجارب عملي در مديريت
4- کارآفريني با ايجاد فعاليت هاي جديد در درون سازمان هاي جديد
5- ارائه خدمات مشاوره اي و مطالعاتي در زمينه هاي مزبور به مديران سازمانهاي اقتصادي و اجتماعي
 
تاريخچه رشته کسب و کار
MBA در خارج از کشور قدمتي حدودا" 80 ساله دارد و به نظر مي رسد که در  Wharton Business School وابسته به دانشگاه پنسيلوانيا متولد شده باشد. گسترش سريع اين رشته در سالهاي دهه 60و 70 ميلادي منجر به اين شد که در ايران نيز در دهه 70 ميلادي مرکزي تحت عنوان ICMS و با همکاري دانشگاه هاروارد راه اندازي شود که متاسفانه بعد از انقلاب مورد بي توجهي قرار گرفت و منحل گرديد. اين مرکز علي رغم  اينکه تنها دو دوره فارغ التحصيل ارائه کرد ليکن دستاوردهای ناشي از آن هنوز در اذهان بخشهاي مديريتي کشور باقي است. دومين گام در اين راستا توسط سازمان مديريت صنعتي برداشته شد که در اواخر دهه 60 شمسي اقدام به راه اندازي دوره مديريت اجرايي Executive MBA نمود ليکن به دليل عدم تبليغات مناسب و نيز شرايط دشوار ورود جاي چنداني در ميان فارغ التحصيلان جديد  باز نکرد. سرانجام در اول دهه 80 شمسي دانشگاه صنعتي شريف به اتکاي وجهه منحصر به فرد خود اقدام به راه اندازي اين رشته با توجه به نياز شديد کشور نمود. علي رغم اين تلاشها، هنوز تا رسيدن به کشورهاي توسعه يافته و حتي بسياري از کشورهاي در حال توسعه راه درازي در پيش رو داريم. در حالي که MBA امروزه يکي از معيارهاي رشد کشورها محسوب مي شود، در سنگاپور با 4 ميليون نفر جمعيت حدود 30 دوره MBA و در آمريکا 700 دوره وجود دارند .
چرا MBA بخوانیم؟
اگر مي خواهيد خود را قانع کنيد که چرا بايد MBA را انتخاب کنيد، کار دشواري نخواهيد داشت. جايگاه MBA در دنياي امروز امکان ادامه تحصيل در برترين دانشگاههاي داخل و خارج را در اختيار شما قرار خواهد داد. در صورتي که زمينه شغلي مد نظر شما باشد، با توجه به اينکه اين رشته بسيار نوپاست و با استقبال شديد سازمانها نيز مواجه شده است مي توان بازار کار بکر و دست نخورده آن را در نظر داشت، هرچند در آمريکا علي رغم سابقه 80 ساله هنوز بازار کار بسيار وسيعي در اختيار فارغ التحصيلان این رشته قرار دارد. در ايران نيز آمارهاي فعلي نشان از تضمين شغل در آينده دارد. MBA قابليتهاي شما را وراي تخصصي که اکنون داريد توسعه خواهد داد و شما را به شخصي مبدل خواهد کرد که هيچ سازماني قادر نخواهد بود به راحتي از روي تخصص شما عبور کند.
- آيا مي دانيد که  MBA در دانشگاه هاروارد تنها رشته اي است که به دليل اطمينان از اشتغال خوب فارغ التحصيلان آن در آينده تحت پوشش کامل وام CITIBANK آمريکا قرار دارد و دانشجويان کليه هزينه هاي خود را از آنجا تامين مي کنند؟
 كساني كه در كار تجارت بوده و مدير هستند، بعد از مطالعه MBA  احساس مي كنند مهارتشان بيشتر شده است. وقتي MBA مي خوانيم ياد مي گيريم كه چگونه بايد ارتباط برقرار كنيم يا چگونه بايد يك مسئله را بصورت اثربخش حل كنيم. با پيچيدگي ها و سياست ها در داخل يك سازمان آشنا مي شويم. اين مباحث سهم بسزایی در رشد و ارتقای افراد و توانمند سازی آنان در داخل شرکتها و سازمانها دارد.
MBA به شما به عنوان يک فرد عادي در هر تخصص و دانشي امکان مي دهد تا ذهن خود را متوجه خلاء ها , نيازها, شکاف ها و کمبودهاي بازار کنيد و بر اساس تکنيک ها و تاکتيک هايي که بازار و کسب و کار شما مي طلبد بهترين راه براي توسعه کسب و کار خود را پيدا کنيد و سهم خود را در بازار افزايش دهيد.MBA تا حدی به شما مي آموزد که در ايجاد يا توسعه يک کسب و کار چگونه اولين باشيد اما تا حد بسيار زیادی به شما ياد مي دهد چگونه در کسب و کار خود و در بازار رقابتي بهترين باشيد.
  بازار کار MBA در خارج از کشور نيز از جايگاه مطلوبي برخوردار است و کشورهاي آمريکا و کانادا در جذب متخصصين اين رشته درنگ نمي کنند. از خاطر نبريد که بسياري از دانشجويان اين رشته از همان ابتداي تحصيل دعوت به کار مي شوند.

 

 

 

 

 

 

 


گرایشهای رشته ام .بی. ای. در مهر البرز:
همانگونه که در معرفی رشته ذکر گردید این رشته بر اساس آخرین مصوبه دفتر شورای برنامه ریزی و گسترش وزارت علوم،تحقیقات و فناوری دارای 15 گرایش می باشد که موسسه آموزش عالی مهر البرز موفق گردید مجوز اجرای چهار گرایش کاربردی تر و پرتقاضاتر این رشته را اخذ نماید. در ادامه بصورت مختصر توضیحاتی درباره هر کدام از گرایشهای چهارگانه قابل اجرا در موسسه آموزش عالی مهر البرز ارائه می گردد :
گرایش بازاریابی :
این گرایش یکی از کاربردی ترین گرایش های رشته ام بی ای در جهان و ایران بوده و هست و خیلی از صاحبنظران، فلسفه وجودی رشته ام بی ای را نزدیک کردن علم به حوزه عمل و ثروت آفرینی از طریق ایجاد و مدیریت بنگاه های اقتصادی می دانند و گرایش بازاریابی را کاربردی ترین حوزه در راستای تحقق این هدف مهم محسوب می نمایند. در این گرایش در دروس تخصصی سعی می گردد تا دانشجو با مفاهیم مرتبط با بازار، فروش ،مشتری و سایر مسائل پیرامون آن دانش و مهارت لازم را کسب نماید.استراتژی بازاریابی و تحقیقات بازاریابی از دروس تخصصی – اصلی این گرایش می باشد که تلاش می نماید دانشجو را با برنامه ریزی راهبردی در حوزه بازار آشنا نموده و استراتژی های گوناگون در طول دوره عمر محصول  اعم از استراتژی های توسعه محصول ، قیمت گذاری ، توزیع و عرضه محصول و تبلیغات و فعالیتهای ترویجی را آموزش دهد. در تحقیقات بازار تلاش می شود تا ضمن آشنایی دانشجویان با بازار و مکانیزم و بازیگران بازار روشهای پیمایش و کسب اطلاعات از بازار و مشتریان و شناخت رفتار مصرف کنندگان آموزش داده شود.دروس تخصصی- اختیاری بسیار کاربردی و جذابی مانند بازاریابی بین المللی ، ارتباطات بازاریابی یکپارچه ، مدیریت برند، رفتار مصرف کننده ، تبلیغات ، قیمت گذاری ، فروش ، کانال های بازاریابی، مدیریت ارتباط با مشتریان ، توسعه محصول و خدمت از جمله حوزه هایی هستند که در چارچوب سرفصل ها و دروس قابل ارائه آموزش داده خواهد شد.
گرایش استراتژی:
در این گرایش سعی بر آن است تا دانشجویان با نحوه تفکر راهبردی و ترسیم و تدوین برنامه های راهبردی و چگونگی پیاده سازی آن آشنا گردند. این گرایش در چندسال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و معمولا مخاطبینی که قصد راه اندازی و یا مدیریت کردن بر یک مجموعه را بصورت راهبردی دارند تمایل زیادی به ادامه تحصیل در این گرایش دارند. در این گرایش علاوه بر دروس پایه استراتژی که دانشجو در ترم های اولیه اخذ می نماید، در حوزه تخصصی دروس اصلی دو درس سه واحدی به نام های مدیریت استراتژیک پیشرفته و پیاده سازی استراتژی ارائه می گردد که تلاش دارد مفاهیم اولیه ارائه شده به دانشجو در ترم های قبل را  کامل کرده و مهارت های سطح بالای تحلیل و فرموله بندی و اجرا را آموزش دهد. در حوزه دروس تخصصی اختیاری هم دروسی مانند تفکر استراتژی و استراتژی در عمل، بودجه بندی و کنترل استراتژیک، مدیریت استراتژیک در سازمانهای دولتی و غیر انتفاعی ، مدیریت استراتژیک در شرکت های مادر و هلدینگ،مدیریت رشد، استراتژی تغییر ، استراتژی بازاریابی ، استراتژی منابع انسانی ، استراتژ ی عملیات ، مدیریت استراتژیک فناوری ، آینده پژوهی و ... ارائه می گردد که بسیار کاربردی و جذاب می باشند.
گرایش خدمات :
در دنیای امروزی و بویژه در کشورهای توسعه یافته سهم و بخش عمده ای از درآمد ناخالص داخلی کشورها به خدمات تعلق دارد و این روند هرساله رو به گسترش است. بنابراین حوزه خدمات و مباحث مرتبط با آن مورد توجه آموزش های دانشگاهی نیز قرار گرفته است. بدلیل ماهیت خدماتی بودن بسیاری از کسب و کارها مانند حوزه های بیمه و بانک و مالی و یا گردشگری و هتلداری ، آموزش ، خدمات درمانی و ... آموزش نحوه ایجاد و مدیریت اینگونه کسب و کارها در اولویت حوزه های آموزشی کشورها قرار گرفته است. در این گرایش دانشجو در حوزه تخصصی- اصلی دو درس بازاریابی خدمات و مدیریت خدمات ارائه می گردد که در آن سعی می گردد مدیریت بهینه یک کسب و کار خدماتی و همچنین نحوه فعالیت و رقابت اینگونه کسب و کارها در بازار آموزش داده شود. در حوزه دروس تخصصی – اختیاری دروسی مانند صنعت خدمات ، مدیریت استراتژیک واحدهای خدماتی ، مدیریت درآمد ، مدیریت منابع انسانی در سازمانهای خدماتی ، تجارت الکترونیکی ، اصول کسب و کار بین المللی و توسعه محصول و خدمت ارائه گردد که در این حوزه دروسی بسیار کاربردی می باشند.
گرایش مالی :
در این گرایش دانشجویان با مباحث مالی و سرمایه گذاری آشنا شده و توانایی شناخت و تجزیه و تحلیل مسائل مالی سازمان و پیش بینی مسیر مالی پیش روی سازمان را بدست می آورند و می توانند با پیشنهاد فرصت های سرمایه گذاری مسیرهای پربازده و موفقی را برای سازمانها ارائه نمایند. در این گرایش دو درس تخصصی – اصلی تحت عناوین مدیریت سرمایه گذاری و بازارها و نهادهای مالی ارائه می گردد که در آن دانشجو با مباحث سرمایه گذاری ، تأمین مالی ، روشهای سرمایه گذاری ، انواع بازارهای پولی و مالی ، بازار بورس و اوراق بهادار ، سهام و نحوه قیمت گذاری و تحلیل سهام، انواع سهام و ریسک های مرتبط با سهام و ... آشنا می گردد. در حوزه دروس تخصصی- اختیاری دروسی مانند اقتصاد سنجی مالی ، بانک ، بیمه ، سرمایه گذاری و تأمین مالی املاک و مستغلات ، قوانین و مقررات مالی ، مالیه بین الملل ، مالیه رفتاری ، مدیریت مالی در نفت و گاز ، مهندسی مالی و ... ارائه می گردد که هر کدام در حوزه مربوط به خود تلاش می نماید دانشی تخصصی و عمیق به دانشجو ارائه دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با ما در ارتباط باشید

خط ویژه: 57658-021

فاكس:89788886-021 

نشانی دانشگاه

تهران- خیابان کارگرشمالی- خیابان شهید فکوری، خیابان صالحی، تقاطع دانش ثانی، شماره 36
کدپستی: 1413913141(گوگل مپ)